STD7NK30Z
STMicroelectronics OEM P/N:STD7NK30Z
rohs compliant MOSFET N-CH 300V 5A DPAK
2,130 pcs
N/A
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series SuperMESH™ FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc) Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 2.5A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 380 pF @ 25 V FET Feature -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc) Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)