ST1S06PU12R
STMicroelectronics OEM P/N:ST1S06PU12R
rohs compliant IC REG BUCK 1.2V 1.5A 6DFN
21,610 pcs
N/A
6-VDFN Exposed Pad
QUICK RFQ
Specifications
Series - Function Step-Down
Output Configuration Positive Topology Buck
Output Type Fixed Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A Frequency - Switching 1.5MHz
Synchronous Rectifier Yes Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TJ)