STMicroelectronics / LD1117S25TR
Download Datasheet
LD1117S25TR
OEM P/N:LD1117S25TR
IC REG LINEAR 2.5V 800MA SOT223
Package
TO-261-4, TO-261AA
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA
Current - Output
800mA
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
PSRR
75dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
0°C ~ 125°C