STMicroelectronics / LD1086DT25TR
Download Datasheet
LD1086DT25TR
OEM P/N:LD1086DT25TR
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DPAK
Package
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Price: N/A
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
PSRR
81dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C