L78L15ACZ-TR
STMicroelectronics OEM P/N:L78L15ACZ-TR
rohs compliant IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
20,180 pcs
N/A
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Current - Supply (Max) 6.5 mA PSRR 39dB (120Hz)
Control Features - Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C Mounting Type Through Hole