L78L12CD13TR
STMicroelectronics OEM P/N:L78L12CD13TR
rohs compliant IC REG LINEAR 12V 100MA 8SO
19,830 pcs
N/A
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA Current - Quiescent (Iq) 5.5 mA
Current - Supply (Max) 6 mA PSRR 42dB (120Hz)
Control Features - Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package 8-SOIC