74LCX240TTR
STMicroelectronics OEM P/N:74LCX240TTR
rohs compliant IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
17,410 pcs
N/A
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series 74LCX Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2 Number of Bits per Element 4
Input Type - Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA Voltage - Supply 2V ~ 3.6V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Supplier Device Package 20-TSSOP