PMEG2010AEB,115
Nexperia OEM P/N:PMEG2010AEB,115
rohs compliant DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD523
15,300 pcs
N/A
SC-79, SOD-523
Series - Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 1 A Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F 25pF @ 1V, 1MHz Grade -
Qualification - Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523 Supplier Device Package SOD-523
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)