PESD15VS5UD,115
Nexperia OEM P/N:PESD15VS5UD,115
rohs compliant TVS DIODE 15VWM 33VC 6TSOP
5,920 pcs
N/A
SC-74, SOT-457
QUICK RFQ
Specifications
Series - Type Zener
Unidirectional Channels 5 Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max) Voltage - Breakdown (Min) 17V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 33V Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 200W Power Line Protection No
Applications General Purpose Capacitance @ Frequency 60pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) Grade Automotive