BZX84-B47,215
Nexperia OEM P/N:BZX84-B47,215
rohs compliant DIODE ZENER 47V 250MW TO236AB
16,150 pcs
N/A
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
QUICK RFQ
Specifications
Series - Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V
Tolerance ±2% Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 170 Ohms Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 32.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA Operating Temperature -65°C ~ 150°C