PMEG40T20EPX
Nexperia OEM P/N:PMEG40T20EPX
rohs compliant DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD128
25,430 pcs
N/A
SOD-128
Series - Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 445 mV @ 2 A Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 11.5 ns Current - Reverse Leakage @ Vr 22 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F 355pF @ 1V, 1MHz Grade Automotive
Qualification AEC-Q101 Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-128 Supplier Device Package SOD-128/CFP5
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)