PMEG2005EGW-QJ
Nexperia OEM P/N:PMEG2005EGW-QJ
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123
6,690 pcs
N/A
SOD-123
QUICK RFQ
Specifications
Series - Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 500 mA Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F 66pF @ 1V, 1MHz Grade Automotive
Qualification AEC-Q101 Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123 Supplier Device Package SOD-123
Operating Temperature - Junction 150°C