PMEG2005AELD,315
Nexperia OEM P/N:PMEG2005AELD,315
rohs compliant DIODE SCHOT 20V 500MA DFN1006D-2
16,780 pcs
N/A
2-XDFN
QUICK RFQ
Specifications
Series - Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 440 mV @ 500 mA Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 6 ns Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F 25pF @ 1V, 1MHz Grade Automotive
Qualification AEC-Q100 Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 2-XDFN Supplier Device Package DFN1006D-2
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)