BZX84W-C75X
Nexperia OEM P/N:BZX84W-C75X
rohs compliant DIODE ZENER 75V 275MW SOT323
21,210 pcs
Specifications
Series BZX84W Voltage - Zener (Nom) (Vz) 75 V
Tolerance ±5% Power - Max 275 mW
Impedance (Max) (Zzt) 255 Ohms Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 52.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA Operating Temperature 150°C (TJ)