BZX84W-C6V2F
Nexperia OEM P/N:BZX84W-C6V2F
rohs compliant DIODE ZENER 6.2V 275MW SOT323
19,560 pcs
Specifications
Series BZX84W Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±5% Power - Max 275 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA Operating Temperature 150°C (TJ)