BZX84W-C56X
Nexperia OEM P/N:BZX84W-C56X
rohs compliant DIODE ZENER 56V 275MW SOT323
14,360 pcs
Specifications
Series BZX84W Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Tolerance ±5% Power - Max 275 mW
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 39.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA Operating Temperature 150°C (TJ)