BZX84W-B47X
Nexperia OEM P/N:BZX84W-B47X
rohs compliant DIODE ZENER 47V 275MW SOT323
8,160 pcs
Specifications
Series BZX84W Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V
Tolerance ±2% Power - Max 275 mW
Impedance (Max) (Zzt) 170 Ohms Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 32.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA Operating Temperature 150°C (TJ)