BZX84W-B20F
Nexperia OEM P/N:BZX84W-B20F
rohs compliant DIODE ZENER 20V 275MW SOT323
1,170 pcs
Specifications
Series BZX84W Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Tolerance ±2% Power - Max 275 mW
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA Operating Temperature 150°C (TJ)