BAS40-05-QVL
Nexperia OEM P/N:BAS40-05-QVL
rohs compliant DIODE ARR SCHOTT 40V TO236AB
11,760 pcs
N/A
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
QUICK RFQ
Specifications
Series - Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120mA Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 40 V Operating Temperature - Junction 150°C