74LVC4066D-Q100J
Nexperia OEM P/N:74LVC4066D-Q100J
rohs compliant IC SWITCH SPST-NO X 4 10OHM 14SO
1,300 pcs
N/A
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series Automotive, AEC-Q100, 74LVC Switch Circuit SPST - NO
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 1:1 Number of Circuits 4
On-State Resistance (Max) 10Ohm Channel-to-Channel Matching (ΔRon) -
Voltage - Supply, Single (V+) 1.65V ~ 5.5V Voltage - Supply, Dual (V±) -
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 3.9ns, 5ns -3db Bandwidth 500MHz
Charge Injection 7.5pC Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 8pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max) 5µA Crosstalk -56dB @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package 14-SO
Related Products
74HCT280D,653
74HCT280D,653
IC PARITY GEN/CHKER 9-BIT 14SO
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) View
74HCT280D,652
74HCT280D,652
IC PARITY GEN/CHKER 9-BIT 14SO
74HC280D,653
74HC280D,653
74HC280D,652
74HC280D,652