Nexperia / 74LVC2G32GF,115
Download Datasheet
74LVC2G32GF,115
OEM P/N:74LVC2G32GF,115
IC GATE OR 2CH 2-INP 8XSON
Package
8-XFDFN
Series
74LVC
Logic Type
OR Gate
Number of Circuits
2
Number of Inputs
2
Features
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max)
4 µA
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Input Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C